Заклад загальної
середньої освіти IІ-ІІІ ступенів
з різними формами навчання
Бузької сільської ради

Психологічна служба

 “Психолог не дає конкретних порад, не оцінює «правильно – неправильно»,«добре – погано».

Психолог використовує  свої знання, навички, практичний досвід,

щоб допомогти Вам побачити та усвідомити причини своїх проблем та шляхи

їх вирішення.”

17 кроків для вирішення конфлікту

Часто конфліктуючі сторони бачать боротьбу єдино можливим способом буття, а завершити конфлікт можливо тільки спеціальними зусиллями. Розглянемо послідовність дій, спрямованих на дозвіл міжособистісного конфлікту. Дуже часто конфліктуючі сторони бачать боротьбу єдино можливим способом виходу із конфліктної  ситуації. Вони забувають про інші можливості, не беруть до уваги, що можуть домогтися більшого. Завершення конфлікту іноді досягається тому, що опоненти втомлюються ворогувати і пристосовуються до співіснування. Проявивши достатню терпимість, вони, якщо контакти неминучі, поступово привчаються жити в світі, не вимагаючи один від одного повної згоди поглядів і звичок.Однак набагато частіше завершення конфлікту стає можливим досягти тільки за допомогою спеціальних зусиль, спрямованих на його вирішення.  Вирішити міжособистісний конфлікт досить складно, так як зазвичай обидва опоненти вважають себе правими. Раціональна, об’єктивна оцінка конфліктної ситуації кожним опонентом сильно затруднена через негативні емоції конфліктуючих. Розглянемо сімнадцятишагову послідовність дій одного з опонентів, який вирішив взяти ініціативу вирішення конфлікту па себе.

1-й крок. Припинити боротьбу з опонентом. Зрозуміти, що шляхом конфлікту мені не вдасться захистити

свої інтереси. Оцінити можливі безпосередні та перспективні наслідки конфлікту для мене.

 

2-й крок. Внутрішньо погодитися, що коли дві людини конфліктують, то не правий той з них, хто

розумніший. Важко чекати ініціативи від цього впертого опонента. Набагато реальніше мені самому змінити свою поведінку в конфлікті. Я від цього тільки виграю або, по крайней мере, не

програю.

3-й крок. Мінімізувати мої негативні емоції по відношенню до опонента. Постаратися знайти можливість зменшити його негативні емоції по відношенню до мене.

4-й крок. Налаштуватися на те, що будуть потрібні певні зусилля для вирішення проблеми шляхом співпраці або компромісу.

5-й крок. Спробувати зрозуміти і погодитися з тим, що опонент, як і я, переслідує свої інтереси в конфлікті. Те, що він їх відстоює, так само природно, як і захист багато власних інтересів.

6-й крок. Оцінити суть конфлікту як би з боку, представивши на моєму місці і місці опонента наших двійників. Для цього необхідно подумки вийти з конфліктної ситуації і представити, що точно такий же конфлікт відбувається в іншому колективі. У ньому бере участь мій двійник і двійник опонента. Важливо побачити сильні сторони, часткову правоту в позиції двійника опонента і слабкі сторони часткову неправоту в позиції мого двійника.

7-й крок. Виявити, які справжні інтереси мого опонента в цьому конфлікті. Чого він, в кінцевому рахунку, хоче домогтися. Побачити за приводом і зовнішньої картиною конфлікту його приховану суть.

8-й крок. Зрозуміти основні побоювання опонента. Визначити, що він боїться втратити. Виявити, який можливий збиток для себе опонент намагається запобігти.

9-й крок. Відокремити проблему конфлікту від людей. Зрозуміти, в чому головна причина конфлікту, якщо не враховувати індивідуальні особливості його учасників.

Продовжуючи просуватися по шляху саморазрешенію конфлікту, зробимо нові кроки.

10-й крок. Продумати і розробити програму-максимум, націлену на оптимальне вирішення проблеми з урахуванням інтересів не тільки моїх, але і опонента. Ігнорування інтересів опонента зробить програму вирішення конфлікту благим побажанням. Підготувати 3-4 варіанти вирішення проблеми.

11-й крок. Продумати і розробити програму-мінімум, націлену на те, щоб максимально пом’якшити конфлікт. Практика показує, що пом’якшення конфлікту, зниження, гостроти створюють хорошу основу для подальшого вирішення протиріччя. Підготувати 3-4 варіанти часткового вирішення проблеми або пом’якшення конфлікту.

12-й крок. Визначити по можливості об’єктивні критерії вирішення конфлікту.

13-й крок. Спрогнозувати можливі дії у відповідь опонента і свої реакції на них у міру розвитку конфлікту: якщо вірний мій прогноз розвитку конфлікту, це зробить мою поведінку більш конструктивним. Чим краще прогноз на розвиток ситуації, тим менше втрати обох сторін у конфлікті.

14-й крок. Провести відкриту розмову з опонентом з метою вирішення конфлікту. Логіка розмови може бути наступною:

  • конфлікт нам невигідний: працювати і жити доведеться разом, тому краще допомагати, а не шкодити один одному;

  • пропоную боротьбу припинити і обговорити, як мирно вирішити проблему;

  • визнати свої помилки, що призвели до конфлікту;

  • зробити поступки опонентові в частині того, що для мене в даній ситуації не є головним;

  • в м’якій формі висловити побажання про поступки з боку опонента і аргументувати свою пропозицію;

  • обговорити взаємні поступки;

  • повністю або частково розв’язати конфлікт;

якщо розмова не вдався, не загострювати ситуацію, а запропонувати повернутися до обговорення проблеми ще раз через 2-3 дня.Природно, що в основу техніки відкритої розмови найчастіше буває покладена ідея досягнення компромісу, в якому ми йдемо по шляху поступового зближення. Рішення, прийняте на основі запропонованої техніки, в більшості випадків несе в собі конструктивну складову, а головне дозволяє піти від протидії і вирішувати протиріччя, просуваючись до обопільної згоди.

15-й крок. Спробувати вирішити конфлікт, постійно коригуючи не тільки тактику, але і стратегію своєї поведінки відповідно до конкретної ситуації.

16-й крок. Ще раз оцінити свої дії на етапах виникнення, розвитку і завершення конфлікту. Визначити, що було зроблено правильно, а де були зроблені помилки.

17-й крок. Оцінити поведінку інших учасників конфлікту, тих, хто підтримував мене або опонента. Конфлікт сам по собі тестує людей і виявляє ті особливості, які до цього були приховані.